Športoviská
 
 

Streľba

Streľba
Streľba

Športová streľba je disciplína, pri ktorej strelci zasahujú cieľ použitím krátkych strelných zbraní (revolvery, pištole, predovky) alebo dlhých strelných zbraní (brokovnice, guľovnice, vzduchové pušky).

Streľba z pištole

V tomto odvetví, ktoré je súčasťou športovej streľby, strieľajú súťažiaci postojačky jednou rukou z pištole na kruhový terč rozdelený sústrednými kruhmi. Čím bližšie k stredu zasiahne strelec terč, tým viac bodov získa. V tomto olympijskom športe sa súťaží na strelniciach.

Strelnica

Pištoliarske disciplíny športovej streľby sa odohrávajú na strelnici. Bezpečnosť je na vrchole rebríčka dôležitosti. Zabezpečujú ju rozhodcovia, ktorí kontrolujú strelecké zbrane, terče a zaznamenávajú body po každom streleckom výkone.
Terč sa skladá zo sústredných kruhov. Čísla na ňom označujú počet bodov za každý dosiahnutý terč. Strely medzi pruhmi sa hodnotia ako kruh s vyšším počtom bodov. Veľkosť terčov a ich stred sa môže obmieňať.
Na rôzne disciplíny sa používa rôzny počet typov pištolí. Na 10m vzduchová pištoľ, na 25 a 50 malokalibrová pištoľ. Kaliber pištole je priemer hlavne. Strelivo musí byť  z bezpečnostných dôvodov vyrobené z olova alebo podobných mäkších materiálov. Zrkadlá, optické mieridlá a ďalekohľady sú zakázané.

Streľba z brokovnice

Streľba z brokovnice je odvetvie športovej streľby, v ktorom puškári používajú 12-kalibrové náboje naplnené brokmi. Triafajú nimi hlinené terče tanierového tvaru vypúšťané z mechanického vrhacieho zariadenia. Streľba na lietajúce terče sa delí do troch kategórií: trap, skeet a dvojití trap, v ktorých sa súťaží aj na olympijských hrách.

Strelnice

Skeet a trap využívajú iný typ strelnice. Olympijská skeetová strelnica sa vyznačuje 8 streleckými stanovišťami usporiadanými do polkruhu. Pretekári strieľajú z každého stanovišťa a striedajú sa. Terče sa vypúšťajú z vysokého a nízkeho trapového domu na protiľahlých stranách polkruhu. Trap má 15 vrhacích zariadení rozdelených do piatich skupín po tri, ktoré sú umiestnené v zákope 15 m pre strelcami. V dvojitom trape sa simultánne vypúšťajú dva terče rozdielnej výšky a rozdielnymi smermi.

História

Prvé strelné zbrane sa začali vyrábať na konci 15. storočia, ale až v 19. storočí sa streľba stala športovým odvetvím. Hlavným cieľom je zasiahnuť čo najpresnejšie pevný alebo pohyblivý terč zo strelnej zbrane. Streľbu výrazne spopularizoval Coltov vynález bubienkového revolvera v roku 1836. Čoskoro sa objavili prvé pravidlá športovej streľby. Súťažnú streľbu na živé holuby nahradili okolo roku 1860 asfaltové holuby vrhané do vzduchu. Muži súťažili v streleckých disciplínach na OH už v roku 1896 v Aténach, ženy do roku 1984 na OH neštartovali. Medzinárodná únia streleckého športu bola založené v roku 1907.

Zaujímavosti

* 55 je vzdialenosť v metroch, ktoré prekonajú terče vypustené z vrhacieho zariadenia v dvojitom trape.
* 0 – 3 je počet sekúnd medzi hlasitým povelom a vypustením terča. Tento časový interval je úmyselne nepravidelný, aby zvýšil náročnosť streleckých príležitostí.

He said that sooner or subsequently realize that as there is buy finasteride and does not repent his actions buy propecia online and rather scary.


Kontakt

Adresa Wolkrova 4    85101 Bratislava
Telefón +421 2 62244077
Internet http://www.shooting.sk
GPS N 48.124213   E 17.108382

Komentáre

Žiadne komentáre

 
 
Komentár
    Pre overenie opíšte prosím kód z obrázku naľavo.
 
 
 
>> Diskusné fórum o tomto športovisku (0 príspevkov) >>
 
 

Šport v meste

Hlavná stránka | Vyhľadávanie | Prihlásenie | Registrácia | Pravidlá | Otázky a odpovede | Fórum | Archív | Reklama | Kontakt