Športoviská
 
 

Kanoistika

Kanoistika

Od adrenalínom naplneného vzrušenia, ktoré ponúka vodný slalom, až po rýchlosť, pri ktorej idú prasknúť pľúca v rýchlostnej kanoistike, také sú kajakárske disciplíny kanoistiky.

Vyžadujú si najvyššiu telesnú zdatnosť a technické majstrovstvo. V olympijských súťažiach sa na hladkej vode bojuje v kajakoch v súťaži jednotlivcov, dvojíc či štvoríc na tratiach dlhých 500m a 1000m, kým vo vodnom slalome súťažia iba jednotlivci a dvojice.  V individuálnych pretekoch pádluje každý vodák medzi bránkami a nesmie sa dotknúť žŕdky. Na rozdiel od olympijských disciplín sa na medzinárodnej úrovni jazdia na kajaku, na hladkej vode šprinty na 200m, maratóny a na dravej vode vodný zjazd. Na kajakoch sa hrá aj kolektívna hra – kanoistické pólo.

Kajakárske kategórie

V olympijských pretekoch na hladkej vode sú tri rozdielne kajakárske kategórie K1, K2, K3. Písmeno K označuje kajak a číslo počet kajakárov v lodi.

Vodný slalom

Vodný slalom je technické a náročné odvetvie kanoistiky, v ktorom vodáci prechádzajú na kajakoch a kanoe spleťou očíslovaných bránok rôznou rýchlosťou. Súčasťou olympijských kanoistických súťaží vo vodnom slalome sú v kajakoch súťaže K1 mužov i žien. Každý pretekár absolvuje dve kolá.

Slalomové preteky

Cieľom vodného slalomu je zvládnuť trať na rýchlo tečúcej prírodnej rieke alebo umelej trati, ktorá meria približne 400m. Je vytýčená asi 18 – 25 bránkami a slalomár sa usiluje prejsť ju čisto, bez trestných bodov na bránkach a čo najrýchlejšie.

História

Kanoe a kajaky vynašli pred viac než 6000 rokmi domorodí obyvatelia Kanady a Grónska. V týchto rozľahlých oblastiach ich používali ako dopravné prostriedky na riekach a jazerách. V 19. str. sa začali využívať v rôznych športoch vrátane pretekov na vode. Prvý kanoistický klub bol založený v roku 1865 v Londýne. V roku 1924 vznikla prvá medzinárodná federácia so skratkou IRK. Riadnym olympijským športom sa kanoistika stala  na OH v Berlíne v roku 1936.

He said that first or later realize that as there is buy finasteride and does not bewail his conducts buy propecia online and enough scary.


Kontakt

Adresa Trnavská cesta 104    82101 Bratislava
Telefón +421 2 44632907
Internet http://www.canoe.sk
GPS N 48.164948   E 17.157892

Komentáre

Žiadne komentáre

 
 
Komentár
    Pre overenie opíšte prosím kód z obrázku naľavo.
 
 
 
>> Diskusné fórum o tomto športovisku (0 príspevkov) >>
 
 

Šport v meste

Hlavná stránka | Vyhľadávanie | Prihlásenie | Registrácia | Pravidlá | Otázky a odpovede | Fórum | Archív | Reklama | Kontakt